Przejdź do głównej zawartości
10 przykazań nie kościelnych
- Samotność jest dla większości gryzoni i królików jako zwierząt stadnych trudna do zniesienia ,najlepiej jest więc hodować przynajmniej dwójkę. Trzymanym pojedynczo należy poświęcać dużo czasu ,tak ,by uznały swoją ludzką rodzinę za swoją. Jedne znoszą taką sytuację lepiej ,inne gorzej. Niemniej zawsze najlepszym towarzyszem dla gryzonia jest drugi gryzoń ,należący do jednego gatunku ,oczywiście tej samej płci ,gdy nie chcemy dochować się potomstwa. W przypadku jednych gatunków lepiej dogadują się samce ,w przypadku innych samice.
- Zwierze to nie zabawka ,jak pluszowy miś dla dziecka. Tak jak my odczuwa ból ,strach ,głód ,pragnienie ,kocha i nienawidzi. Trzymane w domu w klatce jest od nas zupełnie zależne. Bądź odpowiedzialny i nie zapominaj ,że zakup zwierzaka to decyzja na przynajmniej kilka jak nie kilkanaście lat.
- Im więcej przestrzeni zapewnimy naszemu zwierzaku ,tym lepiej. Nie ma za dużych klatek ,mogą być tylko za małe. Wybierając nowego domownika ,bierzmy pod uwagę ,ile miejsca możemy przeznaczyć na jego dom. Pomieszczenie na dodatkowe spacery należy odpowiednio przygotować ;zabezpieczyć przewody elektryczne ,załatać dziury ,schować lekarstwa itp.
- Zwierząt nie wolno narażać na zbyt wysokie ,ani zbyt niskie temperatury. Klatka nie może stać w żadnym razie bezpośrednio w słońcu ,w miejscu narażonym na przeciągi i blisko źródeł hałasu ,jak telewizor. Najlepiej ,by przynajmniej jednym bokiem przylegała do ściany ,bo wtedy zwierzaki czują się bezpieczniej.
- Klatkę należy wyposażyć w miseczki na pokarm ,poidełko na wodę ,domek - kryjówkę oraz ,w zależności od upodobań danego gatunku ,w różnorodny sprzęt "sportowy" i zabawki. Królikom i niektórym gryzoniom należy zawiesić drabinki na siano ,innym wstawić pojemnik na piasek do kępieli czy toaletę. Dno klatki wysypujemy ściółką.
- Różne gatunki gryzoni ,nie mówiąc już o królikach ,mają inne wymagania pokarmowe. To co służy jednym ,niekoniecznie jest dobre dla drugich. Niektóre ,prócz podstawowych ziaren zbóż ,muszą mieć stały dostęp do siana ,dietę ich warto uzupełnić białkiem zwierzęcym. Pamiętaj ,by nowy typ pokarmu wprowadzać stopniowo.
- Niedobory pokarmowe uzupełniaj przez podawanie witamin ,odżywek ,soli w pastylkach ,kostek wapienno - mineralnych ,które również ścierają siekacze oraz od czasu do czasu sprawiaj radość smakołykami ,jak np.dropsami dla gryzoni i królików.
- Wkładaj do klatki materiały do ścierania odrastających siekaczy i pazurków. Regularnie sprawdzaj ,czy siekacze i pazurki zanatto nie urosły. Zbyt długie skracaj przy pomocy lekarza weterynarii.
- Gdy Twoje zwierzątko zachowuje się inaczej niż zwykle ,na przykład nie chce jeść lub pić ,ciężko oddycha ,inaczej się porusza ,nagle nie przejawia chęci do zabawy lub gdy cokolwiek innego wzbudza Twój niepokój ,natychmiast biegnij z nim do lekarza weterynarii. U małych zwierząt choroby przebiegają w sposób błyskawiczny.
- Zapewnij zwierzakom dostęp do kolb ziarnowych. To nie tylko wspaniały pełnowartościowy pokarm ,lecz również doskonała zabawa ,nawiązująca do życia w warunkach naturalnych ,w poszukiwanie i wyskubywanie przysmaków ,jak biszkopty ,chleb świętojański ,jajka ,miód ,pomarańcze ,orzachy ,popkorn ,dzika róża ,sezam itp. Dostarczając rozrywki ,kolby pomagają rozładować energię rozwierającą zwierzaki ,spędzające przecież na co dzień życie na ograniczonej przestrzeni. Co więcej dzięki drewnianej listewce przyczyniają się się do ścierania siekaczy i pazurków.
|
I see you! |
Komentarze