Ciąża i rozwój naszych zwierzaków czyli postępowanie hodowcy pragnącego uzyskać przychówek

Gdy zaobserwujemy kopulację lub też domyślimy się ,iż któraś z naszych chomiczek jest w ciąży ,co można poznać po zaokrąglonych kształtach (które ujawniają się w 11 – 15 dnu ciąży) ,oddzielamy ją od reszty stada ,przenosząc do porodówki. Gdy mamy tylko parkę ,zostawiamy ją w spokoju. Od dnia kopulacji liczymy 21 dni do porodu i na tydzień przed nim przenosimy samicę do porodówki. Będzie ją stanowić małe akwarium lub klatka o wymiarach : min. 15 – 25 cm, wys. Ok. 25 cm. Porodówkę zaopatrujemy w grubą warstwę czystej ściółki (2 – 3 cm) oraz słomę lub siano do budowy gniazda (chociaż chusteczki też są dobre). Możemy włożyć domek ,ale jeśli chcemy obserwować ,jak matka opiekuje się małymi ,to z niego zrezygnujmy. Domki mają jeszcze jedną wadę – samica gryzie je w nocy zębami ,hałasując przy tym i budząc domowników. Ponadto domki mają słabą wentylację ,co przy licznych miotach chowanych razem z ojcem i matką ,może prowadzić do uduszenia najsłabszych osesków.
Samicy zapewniamy spokój i staramy nie brać jej na rękę ,gdyż może poronić. Przed porodem dajemy jej dodatkowo ligninę i cienkie papierki do budowy gniazda. Sprzątanie ograniczamy tylko do usuwania nie zjedzonych resztek i miejsc chomiczych toalet. Na dwa dni przed porodem i dwa po ,lepiej nie róbmy żadnych porządków ,samica może pożreć młode ,szczególnie pierworódka. Starsze ,doświadczone samice ,przyzwyczajone do naszej obecności tego nie robią.

Przy porządkowaniu porodówki odciągamy samicę w inny kąt klatki i przekładamy do słoika. W tym czasie możemy wyczyścić toaletę ,usunąć resztki nie zjedzonej karmy i obejrzeć miot ,nie biorąc go jednak na ręce. Przy sprzątaniu nie dotykamy gniazda ani miejsc w jego pobliżu. Po 10 – 12 dniach zmniejsza się ilość mleka ,wtedy młode (jeszcze ślepe) zaczynają sięgać po stały pokarm. Ważne jest ,aby samicy dawać więcej pokarmu jak najlepszej jakości. Po dwóch tygodniach młodym otwierają się oczy. Jest to najlepszy moment ,aby dokładnie wymyć całą porodówkę ,policzyć młode i oznaczyć ich płeć. Po 18 – 21 dniach maluchy wraz z matką dołączamy do stada ,natomiast dopiero po 30 dniach można je oddzielić od matki i rodzeństwa. Są już wtedy na tyle duże ,aby dały sobie radę. Gdy mamy duże stado powinniśmy młode z jednego lub kilu miotów trzymać razem bez matki do ukończenia przez nie 60 – 65 dni. Chomiki w tym wieku szybko rosną ,a jeśli w przyszłości mają spełniać rolę hodowlaną muszą być intensywnie karmione. Tak pielęgnowane będą większe i silniejsze.




Komentarze